Solving Problems with Order of Operations
Home Link 4-2
Expressions and Patterns
Home Link 4-3
Representing Unknown Quantities with Algebraic Expressions
Home Link 4-4
Exploring Equations
Home Link 4-5
The Distributive Property and Equivalent Expressions
Home Link 4-6
Applying Properties of Arithmetic
Home Link 4-7
The Banquet Table
Home Link 4-8
Introduction to Inequalities
Home Link 4-9
Finding and Graphing Solution Sets of Inequalities
Home Link 4-10
Inequalities to Represent Real-World Situations
Home Link 4-11
Absolute Value as Distance
Home Link 4-12
Absolute Value
Home Link 4-13
Mean Absolute Deviation
Home Link 4-14
Unit 4 Progress Check
Home Link 4-15
Everyday Mathematics for Parents: What You Need to Know to Help Your Child Succeed
The University of Chicago School Mathematics Project
University of Chicago Press
Learn more >>
Help with algorithms.
Access video tutorials, practice exercises, and information on the research basis and development of various algorithms.
With a login provided by your child's teacher, access resources to help your child with homework or brush up on your math skills.
McGraw-Hill Education offers many resources for parents, including tips, activities, and helpful links.
EverydayMath.com features activity ideas, literature lists, and family resources for the EM curriculum.
Learn more about the EM curriculum and how to assist your child.
Engage ny eureka math 4th grade module 6 lesson 8 answer key, eureka math grade 4 module 6 lesson 8 sprint answer key.
Answer: 3/10 = 0.3, 3/100 = 0.03, 23/100 = 0.23, 123/100 = 1.23, 423/100 = 4.23, 0.07 = 7/100, 1.07 = 17/100, 0.7 = 7/10, 1.7 = 17/10, 1.74 = 174/100. 4/100 = 0.04, 0.6 = 6/10, 7/100 = 0.07, 0.02 = 2/100, 9/100 = 0.09, 10/100 = 0.1, 10/100 + 2/100 = 0.3, 1/10 + 2/00 = 0.12, 1/10 + 3/100 = 0.13,1/10 + 4/100 =0.14, 1/10 + 9/100 = 0.19, 3 + 1/10 + 9/100 = 3.19, 2 + 1/10 + 6/100 = 2.16, 2 + 0.1 + 0.06 = 2.16, 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16, 3 + 0.1 + 0.04 = 3.14, 3 + 0.5 + 0.04 = 3.54, 2 + 0.3 + 0.08 = 2.38, 2 + 0.08 = 2.08, 1 + 0.3 = 1.3, 10 + 0.3 = 10.3, 1 + 0.4 + 0.06 = 1.46, 10 + 0.4 + 0.06 = 10.46, 30 + 0.7 + 0.02 = 30.72, 2 + 3/10 + 0.05 = 2.35, 4 + 0.5 + 3/100 = 4.53, 4 + 3/100 + 0.5 = 4.53, 0.5 + 3/100 + 4 = 4.53, 20 + 0.8 + 0.01 = 20.81, 4 + 9/100 + 2/10 = 4.29, 0.04 + 2 + 0.7 = 2.74, 6/10 + 8 + 2/100 = 8.62, 5/100 + 8 + 0.9 = 8.95, 0.9 + 10 + 4/100 = 10.49.
Question 1: \(\frac{3}{10}\) = 0.3
Answer: 3/10 = 0.3.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{3}{10}\) divide number by 10. 3/10 = 0.3.
Question 2. \(\frac{3}{100}\) = 0.03.
Answer: 3/100 = 0.03.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{3}{100}\) divide number by 100. 3/100 = 0.03.
Question 3. \(\frac{23}{100}\) = 0.23
Answer: 23/100 = 0.23.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{23}{100}\) divide number by 100. 23/100 = 0.23.
Question 4. 1\(\frac{23}{100}\) = 1.23
Answer: 1 x (23/100) = 1.23.
Explanation: In the above-given question, given that, 1\(\frac{23}{100}\) divide number by 100. 100 + 23 /100. 123/100 = 1.23.
Question 5. 4\(\frac{23}{100}\) = 4.23
Answer: 4 x (23/100) = 4.23.
Explanation: In the above-given question, given that, 4\(\frac{23}{100}\) divide number by 100. 400 + 23 /100. 423/100 = 4.23.
Question 6. 0.07 = 7/100.
Answer: (7/100) = 0.07.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{7}{100}\) divide number by 100. 7/100 = 0.07.
Question 7. 1.07 = 17/100.
Answer: (17/100) = 1.07.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{17}{100}\) divide number by 100. 17/100 = 1.07.
Question 8. 0.7 = 7/10
Answer: (7/10) = 0.7.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{7}{10}\) divide number by 10. 7/10 = 0.7.
Question 9. 1.7 = 17/10.
Answer: (17/10) = 1.7.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{17}{10}\) divide number by 10. 17/10 = 1.7.
Question 10. 1.74 = 174/100.
Answer: (174/100) = 1.74.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{174}{100}\) divide number by 100. 174/100 = 1.74.
Question 11. \(\frac{4}{100}\) = 0.04
Answer: (4/100) = 0.04.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{4}{100}\) divide number by 100. 4/100 = 0.04.
Question 12. 0.6 = 6/10.
Answer: (6/10) = 0.6.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{6}{10}\) divide number by 10. 6/10 = 0.6.
Question 13. \(\frac{7}{100}\) = 0.07.
Question 14. 0.02 = 2/100.
Answer: (2/100) = 0.02.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{2}{100}\) divide number by 100. 2/100 = 0.02.
Question 15. \(\frac{9}{100}\) = 0.09
Answer: (9/100) = 0.09.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{9}{100}\) divide number by 100. 9/100 = 0.09.
Question 16. \(\frac{10}{100}\) = 0.1
Answer: (10/100) = 0.1.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{10}{100}\) divide number by 100. 10/100 = 0.1.
Question 17. \(\frac{10}{100}\) + \(\frac{2}{100}\) = 0.3
Answer: (10/100) = 0.1. 2/100 = 0.02.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{10}{100}\) divide number by 100. 10/100 = 0.1. 2/100 = 0.02. 0.1 + 0.02 = 0.12.
Question 18. \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{2}{100}\) =
Answer: (1/10) = 0.1. 2/100 = 0.02.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 2/100 = 0.02. 0.1 + 0.02 = 0.12.
Question 19. \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{3}{100}\) = 0.13
Answer: (1/10) = 0.1. 3/100 = 0.03.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 3/100 = 0.03. 0.1 + 0.03 = 0.13.
Question 20. \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{4}{100}\) = 0.14.
Answer: (1/10) = 0.1. 4/100 = 0.04.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 4/100 = 0.04. 0.1 + 0.04 = 0.14.
Question 21. \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{9}{100}\) = 0.19
Answer: (1/10) = 0.1. 9/100 = 0.09.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 9/100 = 0.09. 0.1 + 0.09 = 0.19.
Question 22. 3 + \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{9}{100}\) = 3.19.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 9/100 = 0.09. 0.1 + 0.09 = 0.19. 3 + 0.19 = 3.19.
Question 23. 2 + \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{6}{100}\) = 2.16
(1/10) = 0.1. 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 6/100 = 0.06. 0.1 + 0.06 = 0.16. 2 + 0.16 = 2.16.
Question 24. 2 + 0.1 + 0.06 = 2.16.
Answer: (1/10) = 0.1. 6/100 = 0.06.
Question 25. 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 6/100 = 0.06. 0.1 + 0.06 = 0.16. 3 + 0.16 = 3.16.
Question 26. 3 + 0.1 + 0.04 = 3.14
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 4/100 = 0.04. 0.1 + 0.04 = 0.14. 3 + 0.14 = 3.14.
Question 27. 3 + 0.5 + 0.04 = 3.54.
Answer: (5/10) = 0.5. 4/100 = 0.04.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{5}{10}\) divide number by 10. 5/10 = 0.5. 4/100 = 0.04. 0.5 + 0.04 = 0.54. 3 + 0.54 = 3.54.
Question 28. 2 + 0.3 + 0.08 = 2.38
Answer: (3/10) = 0.3. 8/100 = 0.08.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{3}{10}\) divide number by 10. 3/10 = 0.3. 8/100 = 0.08. 0.3 + 0.08 = 0.38. 2 + 0.38 = 2.38.
Question 29. 2 + 0.08 = 2.08.
Answer: 8/100 = 0.08.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{8}{100}\) divide number by 100. 8/100 = 0.08. 2 + 0.08 = 2.08.
Question 30. 1 + 0.3 = 1.3
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{3}{10}\) divide number by 10. 3/10 = 0.3. 1 + 0.3 = 1.3.
Question 31. 10 + 0.3 = 10.3
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{3}{10}\) divide number by 10. 3/10 = 0.3. 10 + 0.3 = 10.3.
Question 32. 1 + 0.4 + 0.06 = 1.46
Answer: (4/10) = 0.4. 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{4}{10}\) divide number by 10. 4/10 = 0.4. 6/100 = 0.06. 0.4 + 0.06 = 0.46. 1 + 0.46 = 1.46.
Question 33. 10 + 0.4 + 0.06 = 10.46.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{4}{10}\) divide number by 10. 4/10 = 0.4. 6/100 = 0.06. 0.4 + 0.06 = 0.46. 10 + 0.46 = 10.46.
Question 34. 30 + 0.7 + 0.02 = 30.72
Answer: (7/10) = 0.7. 2/100 = 0.02.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{7}{10}\) divide number by 10. 7/10 = 0.7. 2/100 = 0.02. 0.7 + 0.02 = 0.72. 30 + 0.72 = 30.72.
Question 35. 2 + \(\frac{3}{10}\) + 0.05 = 2.35
Answer: (3/10) = 0.3. 5/100 = 0.05.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{3}{10}\) divide number by 10. 3/10 = 0.3. 5/100 = 0.05. 0.3 + 0.05 = 0.35. 2 + 0.35 = 2.35.
Question 36. 4 + 0.5 + \(\frac{3}{100}\) =
Answer: (5/10) = 0.5. 3/100 = 0.03.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{5}{10}\) divide number by 10. 5/10 = 0.5. 3/100 = 0.03. 0.5 + 0.03 = 0.53. 4 + 0.53 = 4.53.
Question 37. 4 +\(\frac{3}{100}\) + 0.5 = 4.53
Question 38. 0.5 + \(\frac{3}{100}\) + 4 = 4.53
Question 39. 20 + 0.8 + 0.01 = 20.81
Answer: (8/10) = 0.8. 1/100 = 0.01.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{8}{10}\) divide number by 10. 8/10 = 0.8. 1/100 = 0.01. 0.8 + 0.01 = 0.81. 20 + 0.81 = 20.81.
Question 40. 4 + \(\frac{9}{100}\) + \(\frac{2}{10}\) = 4.29
Answer: (2/10) = 0.2. 9/100 = 0.09.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{2}{10}\) divide number by 10. 2/10 = 0.2. 9/100 = 0.09. 0.2 + 0.09 = 0.29. 4 + 0.29 = 4.29.
Question 41. 0.04 + 2 + 0.7 = 2.74.
Answer: (7/10) = 0.7. 4/100 = 0.04.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{7}{10}\) divide number by 10. 7/10 = 0.7. 4/100 = 0.04. 0.7 + 0.04 = 0.74. 2 + 0.74 = 2.74.
Question 42. \(\frac{6}{10}\) + 8 + \(\frac{2}{100}\) = 8.62
Answer: (6/10) = 0.6. 2/100 = 0.02.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{6}{10}\) divide number by 10. 6/10 = 0.6. 2/100 = 0.02. 0.6 + 0.02 = 0.62. 8 + 0.62 = 8.62.
Question 43. \(\frac{5}{100}\) + 8 + 0.9 = 8.95
Answer: (9/10) = 0.3. 5/100 = 0.05.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{9}{10}\) divide number by 10. 9/10 = 0.9. 5/100 = 0.05. 0.9 + 0.05 = 0.95. 8 + 0.95 = 8.95.
Question 44. 0.9 + 10 + \(\frac{4}{100}\) = 10.94
Answer: (9/10) = 0.9. 4/100 = 0.04.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{9}{10}\) divide number by 10. 9/10 = 0.9. 4/100 = 0.04. 0.9 + 0.04 = 0.94. 10 + 0.94 = 10.94.
Answer: 1/10 = 0.1, 2/10 = 0.2, 3/10 = 0.3, 7/10 = 0.7, 5/10 = 0.5, 0.2 = 2/10, 0.3 = 3/10, 0.4 = 4/10, 0.8 = 8/10, 0.6 = 6/10, 4/10 = 0.4, 0.9 = 9/10, 10/10 = 1, 11/10 = 1.1, 12/10 = 1.2, 17/10 = 1.7, 27/10 = 2.7, 47/10 = 4.7, 34/10 = 3.4, 2 + 1/10 + 4/100 = 2.14, 2 + 0.1 + 0.04 = 2.14, 3 + 0.1 + 0.04 = 3.14, 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16, 3 + 0.5 + 0.06 = 3.56, 2 + 0.4 + 0.09 = 2.49, 2 + 0.06 = 2.06, 1 + 0.5 = 1.5, 10 + 0.5 = 10.5, 1 + 0.2 + 0.04 = 1.24, 10 + 0.2 + 0.04 = 10.24, 30 + 0.9 + 0.06 = 30.96, 2 + 5/10 + 0.07 = 2.57, 4 + 0.7 + 5/100 = 4.75, 4 + 5/100 + 0.7 = 4.75, 0.7 + 5/100 + 4 = 4.75, 20 + 0.6 + 0.01 = 20.61, 6 + 7/100 + 4/10 = 6.47, 0.06 + 2 + 0.9 = 2.96, 8/10 + 6 + 4/100 = 6.84, 3/100 + 8 + 0.7 = 8.73, 0.7 + 10 + 6/100 = 10.76.
Question \(\frac{1}{10}\) = 0.1
Answer: 1/10 = 0.1.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1.
Question 2. \(\frac{2}{10}\) = 0.2
Answer: 2/10 = 0.2.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{2}{10}\) divide number by 10. 2/10 = 0.2.
Question 3. \(\frac{3}{10}\) = 0.3
Question 4. 1\(\frac{7}{10}\) = 1.7
Answer: 17/10 = 1.7.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{7}{10}\) divide number by 10. 10 + 7/10. 17/10 = 1.7.
Question 5. 4\(\frac{5}{10}\) = 4.5
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{17}{10}\) divide number by 10. 40 + 5/10. 45/10 = 4.5.
Question 6. 0.2 = 2/10
Question 7. 0.3 = 3/10
Question 8. 0.4 = 4/10
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{7}{10}\) divide number by 10. 17/10 = 1.7.
Question 9. 0.8 = 8/10
Answer: 8/10 = 0.8.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{8}{10}\) divide number by 10. 8/10 = 0.8.
Question 10. 0.6 = 6/10
Answer: 6/10 = 0.6.
Question 11. \(\frac{4}{10}\) = 0.4
Answer: 4/10 = 0.4.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{4}{10}\) divide number by 10. 4/10 = 0.4.
Question 12. 0.9 = 9/10
Answer: 9/10 = 0.9.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{9}{10}\) divide number by 10. 9/10 = 0.9.
Question 13. \(\frac{6}{10}\) = 0.6
Question 14. 0.5 = 5/10
Answer: 5/10 = 0.5.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{5}{10}\) divide number by 10. 5/10 = 0.5.
Question 15. \(\frac{9}{10}\) = 0.9
Question 16. \(\frac{10}{10}\) = 1
Answer: 10/10 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{10}{10}\) divide number by 10. 10/10 = 1.
Question 17. \(\frac{11}{10}\) =
Answer: 11/10 = 1.1.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{11}{10}\) divide number by 10. 11/10 = 1.1.
Question 18. \(\frac{12}{10}\) = 1.2
Answer: 12/10 = 1.2.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{12}{10}\) divide number by 10. 12/10 = 1.2.
Question 19. \(\frac{17}{10}\) = 1.7
Question 20. \(\frac{27}{10}\) = 2.7
Answer: 27/10 = 2.7.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{27}{10}\) divide number by 10. 27/10 = 2.7.
Question 21. \(\frac{47}{10}\) = 4.7
Answer: 47/10 = 4.7.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{47}{10}\) divide number by 10. 47/10 = 4.7.
Question 22. 3 + \(\frac{34}{10}\) = 6.4
Answer: 34/10 = 3.4.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{34}{10}\) divide number by 10. 34/10 = 3.4. 3 + 3.4 = 6.4.
Question 23. 2 + \(\frac{1}{10}\) + \(\frac{4}{100}\) = 2.14
Answer: 1/10 = 0.1. 4/100 = 0.04.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 4/100 = 0.04. 2 + 0.1 + 0.04 = 2.14.
Question 24. 2 + 0.1 + 0.04 = 2.14
Question 25. 3 + 0.1 + 0.04 = 3.14
Question 26. 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16
Answer: 1/10 = 0.1. 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{1}{10}\) divide number by 10. 1/10 = 0.1. 6/100 = 0.06. 3 + 0.1 + 0.06 = 3.16.
Question 27. 3 + 0.5 + 0.06 = 3.56
Answer: 5/10 = 0.5. 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{5}{10}\) divide number by 10. 5/10 = 0.5. 6/100 = 0.06. 3 + 0.5 + 0.06 = 3.56.
Question 28. 2 + 0.4 + 0.09 = 2.49
Answer: 4/10 = 0.4. 9/100 = 0.09.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{4}{10}\) divide number by 10. 4/10 = 0.4. 9/100 = 0.09. 2 + 0.4 + 0.09 = 2.49.
Question 29. 2 + 0.06 = 2.06
Answer: 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{6}{100}\) divide number by 10. 6/100 = 0.06. 2 + 0.06 = 2.06.
Question 30. 1 + 0.5 = 1.5
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{5}{10}\) divide number by 10. 5/10 = 0.5. 1 + 0.5 = 1.5.
Question 31. 10 + 0.5 = 10.5
Question 32. 1 + 0.2 + 0.04 =
Answer: 2/10 = 0.2. 4/100 = 0.04.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{2}{10}\) divide number by 10. 2/10 = 0.2. 4/100 = 0.04. 1 + 0.2 + 0.04 = 1.24.
Question 33. 10 + 0.2 + 0.06 = 10.26
Answer: 2/10 = 0.2. 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{2}{10}\) divide number by 10. 2/10 = 0.2. 6/100 = 0.06. 10 + 0.2 + 0.06 = 10.26.
Question 34. 30 + 0.9 + 0.06 = 30.96
Answer: 9/10 = 0.9. 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{9}{10}\) divide number by 10. 9/10 = 0.9. 6/100 = 0.06. 30 + 0.9 + 0.06 = 30.96.
Question 35. 2 + \(\frac{5}{10}\) + 0.07 = 2.57
Answer: 5/10 = 0.5. 7/100 = 0.07.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{5}{10}\) divide number by 10. 5/10 = 0.5. 7/100 = 0.07. 2 + 0.5 + 0.07 = 2.57.
Question 36. 4 + 0.7 + \(\frac{5}{100}\) = 4.75
Answer: 7/10 = 0.7. 5/100 = 0.05.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{7}{10}\) divide number by 10. 7/10 = 0.7. 5/100 = 0.05. 4 + 0.7 + 0.05 = 4.75.
Question 37. 4 +\(\frac{5}{100}\) + 0.7 = 4.75
Question 38. 0.7 + \(\frac{5}{100}\) + 4 = 4.75
Question 39. 20 + 0.6 + 0.01 = 20.61
Answer: 6/10 = 0.6. 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{6}{10}\) divide number by 10. 6/10 = 0.6. 6/100 = 0.06. 20 + 0.6 + 0.01 = 20.61.
Question 40. 6 + \(\frac{7}{100}\) + \(\frac{4}{10}\) = 6.47
Answer: 4/10 = 0.4. 7/100 = 0.07.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{4}{10}\) divide number by 10. 4/10 = 0.4. 7/100 = 0.07. 6 + 0.4 + 0.07 = 6.47.
Question 41. 0.06 + 2 + 0.9 = 2.96
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{9}{10}\) divide number by 10. 9/10 = 0.9. 6/100 = 0.06. 2 + 0.9 + 0.06 = 2.96.
Question 42. \(\frac{8}{10}\) + 6 + \(\frac{4}{100}\) = 6.84
Answer: 8/10 = 0.8. 4/100 = 0.04.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{8}{10}\) divide number by 10. 8/10 = 0.8. 4/100 = 0.04. 6 + 0.8 + 0.04 = 6.84.
Question 43. \(\frac{3}{100}\) + 8 + 0.9 = 8.93
Answer: 9/10 = 0.9. 3/100 = 0.03.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{9}{10}\) divide number by 10. 9/10 = 0.9. 3/100 = 0.03. 8 + 0.9 + 0.03 = 8.93.
Question 44. 0.7 + 10 + \(\frac{6}{100}\) = 10.76
Answer: 7/10 = 0.7. 6/100 = 0.06.
Explanation: In the above-given question, given that, \(\frac{7}{10}\) divide number by 10. 7/10 = 0.7. 6/100 = 0.06. 10 + 0.7 + 0.06 = 10.76.
Answer: 2.5
Question 2. Draw place value disks to represent the following decompositions: 2 ones = _____20___ tenths
2 | 2.0 | 20 tenths \(\frac{20}{10}\) | 200 hundredths \(\frac{200}{100}\)
|
Answer: 2 0nes = 20 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2 ones = 20 tenths. 20 tenths = 20/10. 20/10 = 2.
2 tenths = ____20____ hundredths
2 | 2.0 | 20 tenths \(\frac{20}{10}\) | 200 hundredths \(\frac{200}{100}\) |
Answer: 2 tenths = 20 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2 tenths = 20 hundredths. 20 hundredths = 20/100. 20/100 = 0.2.
1 one 3 tenths = __30__ tenths
1 | 3.0 | 30 tenths \(\frac{30}{10}\) | 300 hundredths \(\frac{200}{100}\) |
Answer: 1 0ne 3 tenths = 30 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 one 3 tenths = 30 tenths. 30 tenths = 30/10. 30/10 = 3.
2 tenths 3 hundredths = __23__ hundredths
23 | 2.3 | 230 tenths \(\frac{30}{10}\) | 2300 hundredths \(\frac{2300}{100}\)
|
Answer: 2 tenths 3 hundredths = 23 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2 tenths = 23 hundredths. 23 hundredths = 23/100. 23/100 = 0.23.
Question 3. Decompose the units to represent each number as tenths. a. 1 = __10__ tenths b. 2 = __20__ tenths c. 1.7 = __170___ tenths d. 2.9 = __290___ tenths e. 10.7 = __1070___ tenths f. 20.9 = __2090__ tenths
Answer: a 1 = 10 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 tenth = 10/10. 10/10 =1.
Answer: b. 2 = 20 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2 tenth = 20/10. 20/10 = 2.
Answer: c 1.7 = 17 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 1.7 = 17/10. 17/10 = 1.7.
Answer: d. 2.9 = 29 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2.9 tenth = 29/10. 29/10 = 2.9.
Answer: e 10.7 = 107 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 10.7 = 107/10. 17/10 = 10.7.
Answer: f 20.9 = 209 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 20.9 = 209/10. 209/10 = 20.9.
Question 4. Decompose the units to represent each number as hundredths. a. 1 = ___100__ hundredths b. 2 = __200___ hundredths c. 1.7 = __170___ hundredths d. 2.9 = __290___ hundredths e. 10.7 = __1070___ hundredths f. 20.9 = __2090___ hundredths
Answer: a. 1 = 100 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 = 100 hundredths. 100 hundredths = 100/100. 100/100 = 1.
Answer: b. 2 = 200 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2 = 200 hundredths. 200 hundredths = 200/100. 200/100 = 2.
Answer: c. 1.7 = 17 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 1.7 = 17 hundredths. 17 hundredths = 1.7/100. 100/100 = 0.017.
Answer: d. 2.9 = 29 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2.9 = 29 hundredths. 29 hundredths = 29/100. 29/100 = 0.29.
Answer: e. 1 = 100 hundredths.
Answer: f. 10.7 = 107 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 10.7 = 107 hundredths. 107 hundredths = 107/100. 107/100 = 1.07.
Answer: g. 20.9 = 209 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 20.9 = 209 hundredths. 209 hundredths = 209/100. 209/100 = 2.09.
Question 5. Complete the chart. The first one has been done for you.
| |||
2.1 | 2 | 21 tenths \(\frac{21}{10}\) | 210 hundredths \(\frac{210}{100}\) |
4.2 | 4 | 42 tenths \(\frac{42}{10}\) | 420 hundredths \(\frac{420}{100}\) |
8.4 | 8 | 84 tenths \(\frac{84}{10}\) | 840 hundredths \(\frac{840}{100}\) |
10.2 | 10 | 102 tenths \(\frac{102}{10}\) | 1020 hundredths \(\frac{1020}{100}\) |
75.5 | 75 | 755 tenths \(\frac{755}{10}\) | 7550hundredths \(\frac{755}{100}\) |
Answer: 2.1 = 21 tenths \(\frac{21}{10}\).
Explanation: In the above-given question, given that, 21 tenths \(\frac{21}{10}\) 21 = 21/10.
Answer: 4.2 = 42 tenths \(\frac{42}{10}\).
Explanation: In the above-given question, given that, 42 tenths \(\frac{42}{10}\) 42 = 42/10.
Answer: 8.4 = 84 tenths \(\frac{84}{10}\).
Explanation: In the above-given question, given that, 84 tenths \(\frac{84}{10}\) 8.4 = 84/10.
Answer: 10.2 = 102 tenths \(\frac{102}{10}\).
Explanation: In the above-given question, given that, 102 tenths \(\frac{102}{10}\) 102 = 102/10.
Answer: 75.5 = 755 tenths \(\frac{755}{10}\).
Explanation: In the above-given question, given that, 755 tenths \(\frac{755}{10}\) 75.5 = 755/10.
Question 1. a. Draw place value disks to represent the following decomposition: 3 ones 2 tenths = _____32___ tenths
32 | 3.2 | 320 tenths \(\frac{320}{10}\) | 3200 hundredths \(\frac{320}{100}\) |
Answer: 3 ones 2 tenths = 32.
Explanation: In the above-given question, given that, 3 ones 2 tenths = 32. 3 + 2 x 10. 3 + 20 = 23.
b. 3 ones 2 tenths = ____32____ hundredths
Answer: 3 ones 2 tenths = 32 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 3 ones 2 tenths = 32 hundredths.
Question 2. Decompose the units. a. 2.6 = __26__ tenths b. 6.1 = __61__ hundredths
Answer: a. 2.6 = 26 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2.6 = 26/10.
Answer: b. 6.1 = 610 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 6.1 = 610/10.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Homework Answer Key
Answer: 2.2
Explanation: In the above-given question, given that, 220/100. zero gets canceled on both sides. 22/10. 2.2
Question 2. Draw place value disks to represent the following decompositions: 3 ones = ____30____ tenths
3 | 3.0 | 30 tenths \(\frac{30}{10}\) | 300 hundredths \(\frac{3}{100}\) |
Answer: b. 3 ones = 30 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 3 ones = 30/10. 30/10 = 3.
3 tenths = ___30_____ hundredths
30 | 3.0 | 30 tenths \(\frac{30}{10}\) | 300 hundredths \(\frac{3}{100}\) |
Answer: b. 3 tenths = 30 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 3 tenth = 30/100. 30/10 = 0.3.
2 ones 3 tenths = _230___ tenths
23 | 2.3 | 23 tenths \(\frac{30}{10}\) | 2300 hundredths \(\frac{230}{100}\) |
Answer: b. 2 ones = 230 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2 ones = 230/10.
3 tenths 3 hundredths = __330__ hundredths
33 | 3.3 | 330 tenths \(\frac{33}{10}\) | 3300 hundredths \(\frac{230}{100}\) |
Answer: b. 3 tenths = 0.3 3 hundredths = 0.03.
Explanation: In the above-given question, given that, 3 tenth = 0.3. 3 hundredths = 0.03. 0.3 + 0.03 = 0.33.
Question 3. Decompose the units to represent each number as tenths. a. 1 = __10___ tenths b. 2 = __2___ tenths c. 1.3 = __13___ tenths d. 2.6 = ___26__ tenths e. 10.3 = __103___ tenths f. 20.6 = __206___ tenths
Answer: a. 1 = 10 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 1 = 10/10. 10/10 = 1.
Explanation: In the above-given question, given that, 2 = 20/10. 20/10 = 2.
Answer: c. 1.3 = 13 tenths.
Explanation: In the above-given question, given that, 1.3 = 13/10. 13/10 = 1.3.
Question 4. Decompose the units to represent each number as hundredths. a. 1 = __100___ hundredths b. 2 = __200___ hundredths c. 1.3 = __13___ hundredths d. 2.6 = _26____ hundredths e. 10.3 = __103___ hundredths f. 20.6 = _206____ hundredths
Answer: c. 1.3 = 130 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 1.3 = 130 hundredths. 130 hundredths = 130/100. 130/100 = 1.3.
Answer: d. 2.6 = 260 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 2.6 = 260 hundredths. 260 hundredths = 260/100. 260/100 = 2.6
Answer: e. 10.3 = 103 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 10.3 = 103 hundredths. 103 hundredths = 103/100. 103/100 = 10.3.
Answer: f. 20.6 = 206 hundredths.
Explanation: In the above-given question, given that, 20.6 = 206 hundredths. 206 hundredths = 206/100. 206/100 = 2.6.
Question 5. Complete the chart. The first one has been done for you
| |||
4.1 | 4 | 41 tenths \(\frac{41}{10}\) | 410 hundredths \(\frac{410}{100}\) |
5.3 | 5 | 53 tenths \(\frac{53}{10}\) | 530 hundredths \(\frac{530}{100}\) |
9.7 | 9 | 97 tenths \(\frac{97}{10}\) | 970 hundredths \(\frac{970}{100}\) |
10.9 | 10 | 109 tenths \(\frac{109}{10}\) | 1090 hundredths \(\frac{1090}{100}\) |
68.5 | 68 | 685 tenths \(\frac{685}{10}\) | 685 hundredths \(\frac{6850}{100}\) |
Answer: 4.1
Explanation: In the above-given question, given that, 41 tenths \(\frac{41}{10}\) 41/10. 4.1
Answer: 5.3
Explanation: In the above-given question, given that, 53 tenths \(\frac{53}{10}\) 53/10. 5.3
Answer: 9.7
Explanation: In the above-given question, given that, 97 tenths \(\frac{97}{10}\) 97/10. 9.7
Answer: 10.9
Explanation: In the above-given question, given that, 109 tenths \(\frac{109}{10}\) 109/10. 10.9
Answer: 68.5.
Explanation: In the above-given question, given that, 685 tenths \(\frac{685}{10}\) 685/10. 68.5.
You must be logged in to post a comment.
COMMENTS
Lesson 15: Express money amounts given in various forms as decimal numbers. Lesson 15 Homework 4• 6 Solve. Give the total amount of money in fraction and decimal form. 15. 5 dimes and 8 pennies 16. 3 quarters and 13 pennies 17. 3 quarters, 7 dimes, and 16 pennies 18. 187 cents is what fraction of a dollar? Solve. Express the answer in decimal ...
Lesson 2 Homework 4• 6 Lesson 2: Use metric measurement and area models to represent tenths as fractions greater than 1 and decimal numbers. Name Date 1. For each length given below, draw a line segment to match. Express each measurement as an equivalent mixed number. a. 2.6 cm b. 3.5 cm c. 1.7 cm d. 4.3 cm e. 2.2 cm 2.
ATHEMATICS CURRICULUMSolve us. rea model. The first. ne is done for you.Lesson 15:Date: ghts reserved. commoncore.orgLesson 15 Homework 43.E.26Understand and solve divisio. ay and area models.8/28/13This work is licensed under a Creative Common.
Decimal Fractions. An outline of learning goals, key ideas, pacing suggestions, and more! Files for printing or for projecting on the screen. Application Problems with space for student work and TTS QR Codes.
Problem Solving REAL WORLD. Problem Solving REAL WORLD. Title. Go Math! Practice Book (TE), G5. Created Date. 1/10/2017 1:36:01 PM.
Grade 4 - School District U-46 / Homepage
4•Lesson 8 Answer Key Lesson 8 Problem Set 1. Fence, tree, barn 2. 270° 3. Full turn 4. Towards his house 5. Picture shows a 270° turn. 6. 4 quarter turns 7. 1 counter-clockwise or 3 clockwise quarter turns 8. West Exit Ticket 1. 180° 2. East Homework 1. House, fence, house 2. 360° 3. Opposite direction; explanations will vary . 4. Full ...
93 4 7 about 15 M 3. 125 4 6 about 12 I 4. 74 4 5 about 20 T 5. 275 4 4 about 70 E 6. 35 4 3 about 40 A 7. 481 4 9 about 18 T 8. 127 4 7 about 13 S Estimating Quotients Match each quotient with its best estimate. Then write the letter of the estimate on the appropriate blank to answer the question below. Lesson 4.1 Enrich
1 Homework 4 Lesson 6. A STORY OF UNITS. 6Name Date Shade the first 4 unit. of the tape diagram. Count by tenths to label the number line using a fraction and a d. imal for each point. Circle the decimal that repre. STORY OF UNITS. so. 1 Homework 4 64. Write the length of t.
Answer Key Lesson 4.6 Practice Level A 1. ∠ R > ∠ X, ∠ S > ∠ Z, ∠ T > ∠ Y, RS > XZ}, ST} > Z} Y, RT} > XY} 2. ∠ A > ∠ D, ∠ B > ∠ E, ∠ C > ∠ F, AB > DE}, BC} > E} F, AC} > DF} 3. n ABC > nDEF; HL 4. n RST > n NML; AAS 5. n CDE > n FHG; ASA 6. n STV > n UTV; SSS 7. n DEF > n DKJ; SAS 8. XYZ > n ZWX; ASA 9. Yes; n MNP > n RQP by ASA, so ∠ N and ∠ Q are corresponding ...
Engage NY Eureka Math 6th Grade Module 4 Lesson 6 Answer Key Eureka Math Grade 6 Module 4 Lesson 6 Example Answer Key Example 1. Expressions with Only Addition, Subtraction, Multiplication, and Division What operations ... Answer: 15 + 16 + 2 33. Question 2. ($1.75 + 2 × $0.25 + 5 × $0.05) × 24 Answer: ($1.75 + $0.50 + $0.25) × 24 $2.50 × ...
(Lesson 2.9) 0 11 miles 0 13 miles 142 miles 143 miles A bakery used 475 pounds of apples to ... Jin ran 15.2 miles over the weekend. He ran 6.75 miles on Saturday. How many miles did he run on Sunday? (Lesson 3.9) 8.45 miles 8.55 miles 9.45 miles @ 9.55 miles P108 4. 6. Title: Go Math! Practice Book (TE), G5
Selected Answers. 4-6. ... Selected Answers. 4-15. Unit 4 Progress Check. Home Link 4-15 English Español ... With a login provided by your child's teacher, access resources to help your child with homework or brush up on your math skills.
Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 4 Exit Ticket Answer Key. Question 1. Shade in the amount shown. Then, write the equivalent decimal. 0.6 m. 6/10 = 0.6. Question 2. Draw a number bond, pulling out the tenths from the hundredths. Write the total as the equivalent decimal.
Answer Key Lesson 4.6 Practice Level C 1. n HGL > n JKM; AAS 2. n PQU > n VPS; AAS 3. n ABC > n DEF; ASA 4. Use the > angles in the linear pairs to show ∠ RZS > ∠ UYT. Show n RSZ > n UTY by AAS, so RZ} >} YU because they are corresponding parts. 5. Show ∠ FHG > ∠ JHI because they are vertical. Show n FGH > n JIH by AAS, so FH} > JH} because
15. 90 ÷ 10 = 37. 5,000 ÷ 10 = 16. 190 ÷ 10 = 38. 740 ÷ 10 = 17. 290 ÷ 10 = 39. 7,400 ÷ 10 = ... Lesson 8 Sprint 4•6 Lesson 8: Use understanding of fraction equivalence to investigate decimal numbers on the place value chart expressed in different units. Write Fractions and Decimals 1. 3
Question 1. Use models to prove that 3 (a + b) is equivalent to 3a + 3b. Answer: Question 2. Use greatest common factor and the distributive property to write equivalent expressions in factored form for the following expressions. a. 4d + 12e. Answer: 4 (d + 3e) or 4 (1d + 3e) b. 18x + 30y.
Find step-by-step solutions and answers to Statistics and Probability with Applications - 9781319244323, as well as thousands of textbooks so you can move forward with confidence. ... Exercise 10 Exercise 11 Exercise 12 Exercise 13 Exercise 14 Exercise 15 Exercise 16 Exercise 17 Exercise 18 Exercise 19 Exercise 20 Exercise 21 Exercise 22 ...
Exercise 96. At Quizlet, we're giving you the tools you need to take on any subject without having to carry around solutions manuals or printing out PDFs! Now, with expert-verified solutions from Trigonometry 6th Edition, you'll learn how to solve your toughest homework problems. Our resource for Trigonometry includes answers to chapter ...
EMBARC.Online
Engage NY Eureka Math 4th Grade Module 6 Lesson 8 Answer Key Eureka Math Grade 4 Module 6 Lesson 8 Sprint Answer Key A Write Fractions and Decimals Answer: 3/10 = 0.3, 3/100 = 0.03,
Lesson 15 Adding the Angles in a Triangle. Lesson 16 ... Noah reads the problem, "Evaluate each expression, giving the answer in scientific notation." The first problem part is: $5.4 \times 10^5 + 2.3 \times 10^4$. Noah says, "I can rewrite $5.4 \times 10^5$ as $54 \times 10^4$. ... (5,4)$ $(6,5)$ Problem 6 (from Unit 3, Lesson 4)